Nauczanie integracyjne

Nasza szkoła jest kameralną placówką z ponad pięćdziesięcioletnimi tradycjami, w której każdy uczeń znajdzie swoje miejsce.

Mając na uwadze młodzież o specjalnych potrzebach edukacyjnych, od kilku lat prowadzimy klasy integracyjne. W klasach tych osoby pełnosprawne uczą się tolerancji, akceptowania niepełnosprawności, życzliwości i pomocy innym. Natomiast osoby niepełnosprawne mobilizuje się to do pokonywania ograniczeń i słabości, stwarzania lepszych kontaktów z rówieśnikami w przyszłości i w dorosłym życiu.

Wychodząc naprzeciw zainteresowaniom uczniów, tworzyliśmy klasy integracyjne o różnych profilach np.

1. integracyjno-matematyczne
  2. integracyjno-turystyczne
  3. integracyjno-artystyczne
  4. integracyjno-informatyczne
  5. integracyjno-informatyczne z elementami przedsiębiorczości

Klasy integracyjne mają:

- zmniejszoną liczbę uczniów – od 15-20 w tym 3-5 niepełnosprawnych;

- drugiego nauczyciela tzw. nauczyciela wspomagającego;

- w przypadku uczniów z niepełnosprawnością ruchową wszystkie zajęcia odbywają się na parterze;

- zatrudniamy asystenta nauczyciela do pomocy niepełnosprawnym ruchowo;

- dla każdego ucznia opracowujemy indywidualne programy edukacyjno – terapeutyczne;

- dostosowujemy metody i formy pracy do indywidualnych potrzeb i możliwości ucznia;

- w ocenie bierzemy pod uwagę nie tylko zdobytą wiedzę, ale przede wszystkim wysiłek włożony w jej zdobycie;

- oferujemy naukę dwóch języków obcych – angielskiego i niemieckiego;

- w przypadku osób z niepełnosprawnością umysłową  w stopniu lekkim, na wniosek rodzica, uczeń może być zwolniony z nauki 1 języka obcego;

- ponadto istnieje możliwość – w uzasadnionych przypadkach – przedłużenia etapu edukacyjnego;

- zapewniamy dodatkowe zajęcia rewalidacyjne:

1) korekcyjno-kompensacyjne ;

2) wyrównawcze ;

3) terapię pedagogiczną ;

4) terapię logopedyczną ;

5) terapię przez sport ;

6) socjoterapię ;

7) kinezjologię ;

8) opiekę pedagogiczno-psychologiczną ;

- zajęcia prowadzą wykształcenie i przygotowani nauczyciele specjaliści – oligofrenopedagodzy;

- uczniowie biorą udział we wszystkich imprezach szkolnych, rajdach, wycieczkach, a także w specjalnie dla nich zorganizowanych imprezach integracyjnych

Aby zapisać ucznia do klasy integracyjnej rodzice proszeni są dostarczenie aktualnego orzeczenia z poradni psychologiczno-pedagogicznej oraz zaświadczenia o stanie zdrowia dziecka.

czerwiec 2017
Data :  23 czerwiec 2017