Aktualności

Wielkanoc kojarzy nam się z kolorowymi pisankami, koszyczkami, zajączkiem, pysznym jedzeniem, spotkaniami w rodzinnym gronie, a także dyngusem.

koszyk   lanypon

Ale przede wszystkim obchody Święta Wielkanocnego, wiążą się z najstarszym świętem chrześcijańskim, upamiętniającym śmierć krzyżową i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Poprzedzający Wielki Tydzień jest okresem wspomnień najważniejszych wydarzeń.
   W niedzielę Wielkanocną w polskich kościołach już o 6 rano odbywa się msza, której tradycja sięga jeszcze czasów średniowiecza, nazwana rezurekcją, co w języku łacińskim oznacza Zmartwychwstanie. To czas radości i oczyszczenia z grzechu. Jest to dzień spotkań z rodziną i przeżywaniem z nimi radości z tych świąt. Dzielenie się wspólnie jajkiem, które dzień wcześniej zostało poświęcone. Wtedy również próbujemy pysznych potraw.
   Drugi dzień Świąt, nazywany Poniedziałkiem Wielkanocnych lub Śmigusem -dyngusem, jest symbolem dawnych pogańskich praktyk budzenia się przyrody do życia, z tego względu polewamy się wodą.

Niech ten Świąteczny czas upłynie Wam miło i rodzinnie.
wielkanoc 2014

Wielu łask i błogosławieństw od Chrystusa Zmartwychwstałego,
Świąt Wielkiej Nocy wypełnionych wiarą, nadzieją i miłością, życzymy wszystkim
uczniom, pracownikom oraz rodzicom. Niech prawda o zwycięstwie
Chrystusa nad śmiercią oraz wesele Zmartwychwstania przemienią nasze serca,
nasze domy rodzinne. Zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych, smacznego jajka i wesołego śmigusa dyngusa.

Zabawy Wielkanocne

Stukaniejajkiem
Zabawy z jajkiem Jajko o jajko
   Jest to zabawa w parach, do której każda z osób potrzebuje po jednej pisance. Zawodnicy siadają naprzeciwko siebie i uderzają swoim jajkiem o jajko przeciwnika. Zwyciężcą jest ten, którego jajko nie będzie zbite.

Kto dalej

Żeby wykonać tą zabawę, zawodnicy potrzebują po jednej pisance na osobę. Stają w rzędzie przed linią startu i po danym sygnale popychają nosem swoją pisankę tylko raz, tak, by potoczyła się najdalej. Zwycięzca zabiera pisanki przeciwników.

kwiecień 2017
Data :  11 kwiecień 2017